Конспект урока. Предмет: Английский язык Класс: 2 Тема: Autumn Цель

ч. 1
МКОУ « Большечаусовская основная общеобразовательная школа»

Учитель: Кармакулина Любовь Алексеевна


Конспект урока.
Предмет: Английский язык

Класс: 2

Тема: Autumn

Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся

Задачи:

1. Образовательный аспект:

  • Организовать тренировку пройденных букв и звуков.

  • Ознакомить учащихся с новыми буквами, словами.

  • Тренировать учащихся в употреблении лексико-грамматического материала в монологической и диалогической речи по теме «Осень».

2. Развивающий аспект:

· Развить языковые, индивидуальные и интеллектуальные способности учащихся.

· Развить навыки и умения восприятия англоязычной речи на слух.

· Развить познавательный интерес.

· Развить критическое мышление, навыки групповой самоорганизации

3. Воспитывающий аспект:


  • Воспитание интереса к изучению темы

  • Воспитание культуры общения в парах, в группах.

Оснащение урока:

1) учебник М.З. Биболетовой “Enjoy English” - 2 класс,

2) аудиоприложение к учебнику

3) мультимедийный проектор, компьютер, экран, презентация,

4) раздаточный материал.

Ход урока:

I. Организационный момент. (Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения)

Teacher: Good morning, children! How are you? I am glad to see you! How are you?

P: I am fine. Thank you.

Teacher: Today we' ll go to Autumn Land! Let us sing our magic Autumn song!

Children: Boys and girls (2) (Слайд 1)

Hand in hand (2)

Go to the Autumn Land!

Появляется кукла -Волшебница Осень(Autumn Fairy)

Autumn Fairy: Good morning boys and girls! Let us recite the poem about autumn!

II. Фонетическая зарядка

Появляется еще одна кукла- Mr. Tongue.

Mr.Tongue: I want to help you! Listen to me , please!

autumn beautiful

leaves yellow many (Слайд 2 )

Mr.Tongue: Now let's recite the poem!

Children: Autumn, autumn!

Beautiful and sad,

Many, many leaves,

Yellow and red!



Teacher: Who wants to recite the poem?

III. Тренировка пройденных звуков и лексики.

Teacher: So we are in Autumn Land! But we cannot go. We see the trees.

(Слайд 3)

Teacher: Деревья преграждают нам путь. Чтобы попасть в страну «Осень», надо назвать звук [t], с которого это слово начинается.

Name the sound, please! Name the words with this sound!



Pupil: Ten, teacher, two, tree.

Teacher: But we cannot go again. We see the flowers. Name the sound [f] and the words with this sound, please. (Слайд 4)

Pupil: Frog, fly, fox.

Teacher: Bat we cannot go again. We see the berries. Name the sound [b] and the words with this sound, please. (Слайд 5)

Pupil: Blackberry, butter, bread.

Teacher: Now we can go to Autumn Land.
IV. Тренировка и повторение различных речевых образцов.

Teacher: Autumn Fairy wants to ask you many questions.

Учитель с куклой в руках проводит фронтальный опрос.



Autumn Fairy: What is your name? How are you? How old are you? Where do you live? Can you read? Can you write? Have you a mother (father)? What is your friend's name? (И т.д.)

Teacher: You are very clever! You can do many things. But we see our friend. He is Mr. Letter! (Кукла) He is sad! He cannot go! (Он – заколдован.) Let's sing the magic song about ABC.

Children: A, B, C, D…. (The song.) http://www.youtube.com/watch?v=z8WNSh1IVtc

Mr. Letter: Thank you! I can speak.

Teacher: Ask him the questions, please!

Pupils: What is your name? How old are you? Have you a mother ?(

Mr. Letter отвечает на различные вопросы детей.



V.Тренировка пройденных букв. Mr.Letter: Can you name the letters? Mm, Nn, Oo, Cc, Dd и т.д.

Показ карточек. Ученики называют буквы.

Пока Mr. Letter проверяет знание пройденных букв, два ученика выполняют на доске следующие задания: соединить заглавные и строчные буквы.

А В С D E M O N F H


E d a b c h n f m o
VI. Ознакомление с новыми буквами и звуками:

Mr. Letter: Now write the new letters , please! Pp, Qq.

Дети переписывают буквы с доски в свои тетради.

Затем ученики прослушивают стихи в аудиозаписи: буква Pp- №40, буква Qq- №42.

VII. Физкультурная пауза.

Teacher: I think, you are tired! http://www.youtube.com/watch?v=FrsM9WggCdo#t=40

VIII. Аудирование текста с опорой на наглядность.

Teacher: Now listen to the story of Autumn Fairy! But before it let us translate the words: September, October, November, the sun, the sky, leaves, vegetables, mushrooms, fruits, presents, rain, melon.

Children: сентябрь, октябрь, ноябрь, солнце, небо и т.д.

Дети повторяют пройденную лексику. Затем учитель читает текст от лица Волшебницы Осени.



Teacher: I am Autumn. I am beautiful and sad. I have three sons: September, October, November. They have many presents. The presents of September are vegetables and mushrooms. ( Слайд 6 )

The presents of October are red and yellow leaves. ( Слайд 7 )

The present of November is rain. ( Слайд 8)

In autumn the sun is warm. The sky is blue. The trees are green, yellow and red. In September children go to school. ( Слайд 9,10 )

They can read, write, count and draw. ( Слайд 11 )

They like to eat watermelon, pears, plums and tomatoes.



Teacher: Answer my questions, please!

What are the presents of September ( October, November) ?

What can you do at school? What can you eat in autumn?

IX. Игры на тренировку пройденной лексики.

Autumn Fairy: Let us play “ Happy chance!” Name the vegetables and the fruit!

Учитель показывает различные фрукты и овощи, а дети быстро называют их.



Pupils: An apple, a pear, a lemon.

Autumn Fairy: Guess the fruit, please!

Pupils: Is it a plum? Is it a pear? Is it an apple?

Autumn Fairy: Yes, you are right. It is an apple.

Autumn Fairy: Let's go to the shop!

Учитель выбирает «продавца» и «покупателя».



Salesman (Pupil 1): Good morning! I'm a salesman.

Customer (Pupil 2): Good morning! I'm a сustomer. Have you lemons? I like lemons.

Salesman: Yes, I have lemons. Take the lemon, please. Here you are.

Customer: Thank you.

Salesman: Not at all. Good-bye!

Teacher: Autumn Fairy wants to give you her presents.

Autumn Fairy: Take the apple, please.

Pupil 1: Thank you.

Autumn Fairy: Take the pear, please.

Pupil 2: Thank you. ( И т.д.),

Teacher: Ребята, посмотрите , сколько подарков подарила вам Волшебница Осень! .Давайте мы тоже подарим ей подарок. Это будет корзина с осенними листьями! Если вам понравилась наша встреча с Волшебницей Осенью, то положите в корзинку красные и желтые листочки, а кому было скучно сегодня, положите зеленые листочки!

Teacher: Now let’s say «good-bye»to the Autumn Fairy!

Children: Good-bye, Autumn Fairy!

X. Задание на дом.т. №1,2 стр.14-15. у.№1 стр.31

XI. Итоги урока.

Teacher: Our lesson is over! Thank you for your good work at the lesson! Your marks are excellent and good!
ч. 1