Қаршы орта жалпы білім беретін мектебі «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан

ч. 1
Қаршы орта жалпы білім беретін мектебі
«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту және ақпараттық технологияны пайдалану »

атты гуманитарлық және қоғамдық пәндер бірлестігінің апталығы.

2013-2014 оқу жылы

«Бекітемін» «Бекітемін»

Директордың м.у.а. Утемисов Т.Е. Директордың оқу ісі жөніндегі

орынбасары: _________ М.С.Кусайнова «___15_» _қараша_______ 2013 «__15__» _ қараша _______ 2013




«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту»атты гуманитарлық және қоғамдық пәндер бірлестігінің апталығына орай құрылған жоспар. 18 қараша мен 30 қараша аралығында күнтізбелік жоспар бойынша ашық сабақ көрсету.

р/с

Өткізілетін тақырыптар

Сабақтың түрі

Өткізілетін күні

Сыныбы

Жауапты

1

Бөкей хандығы




19.11.13ж

Сағ:920



8

Серікқали Э.С

2

Алаш орда үкіметі




21.11.13ж

Сағ:1120



11а

Султангалиева У.К.

3

School Uniforms




25.11.13ж.

Сағ:830



9б

КустамбаеваА.

4

Ыбырай –ағартушы ғалым




26.11.13ж

Сағ:1020



10

Кажгалиева Г.


5

Н.А. Некрасов.

Стихотворение «Школьник»






27.11.13ж

Сағ:


8

Тюлегенова Г.З


6

School




28.11.13ж

Сағ:1540



6

Сисенова К.Ж

7

Сан есім

Саяхат сабағы

28.11.13ж

Сағ:1450



6

Бактыгулова А


ӘБ жетекшісі: А.М.Бактыгулова

c:\users\user\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканировать2.tif

f:\2013-12-04\сканировать20001.tif

f:\2013-12-04\сканировать20002.tif

c:\users\user\pictures\2013-11-30\016.jpgc:\users\user\pictures\2013-11-30\013.jpg

c:\users\user\pictures\2013-11-30\011.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\017.jpg

Серікқали Э.С. 8 сынып оқушылары

c:\users\user\pictures\2013-11-30\018.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\019.jpg



c:\users\user\pictures\2013-11-30\015.jpg

Тақырып: Алаш үкіметінің құрылуы, «Алаш» автономиясы және «Алаш Орда»Халық Кеңесі.

Мақсаты: Оқушыларға ХХ ғас. басындағы қазақ зиялыларының қоғамдық саяси қызметке даярлықпен келіп, саяси күш ретінде белсенді әрекет еткенін және оған түрткі болған жағдайларды ашып көрсете отырып түсіндіру; Оқушыларды өзіндік ізденіс жұмыстарына дағдыландыру, презентацияларын қорғау; ұлтжандылыққа, патриотизмге тәрбиелеу.



Көрнекілік: интерактивтік тақта

Сабақтың эпиграфы: « ХХ ғасырдың басында қазақтың мемлекеттігін ту етіп көтерген, дербес мемлекеттің тұңғыш рет қалыптасуына күш салып, аз уақыт болса да, мемлекет негіздерін бекемдеген «Алаш» азаматтары еді...» Н.Ә.Назарбаев.



Жоспар

  1. Үйымдастыру кезеңі

-үш топқа бөлу

-тыныштық сәті

2. Мұғалімнің кіріспе сөзі.

3. Жаңа тақырып бойынша жұмыс.

- топтар жаңа тақырып бойынша өз презентацияларын қорғайды.

1-топ : Азат 2-топ:Ақ жол 3-топ: Алаш



  1. Алаш автономиясы, «Алаш»партиясы

  2. «Алаш Орда» Халық Кеңесі

  3. Алаш қайраткерлері



  1. Бекіту (тест орындайды,кесте толтырады)



  1. Қорытынды



  1. Бағалау

Барысы:

1. Үйымдастыру кезеңі

-үш топқа бөлу

1-Азат 2- Ақ жол 3-Алаш

-тыныштық сәті

Б.Тлеухан «Елім менің» әні тыңдалады





  1. Мұғалімнің кіріспе сөзі:Қазақтың сан ғасырлық тарихының ең жарқын беттерін жазған Алаш қозғалысы-тарихи-саяси, айрықша құбылыс ретінде ұлтымыздың мәдени-рухани даму жолын жаңа арнаға бұрғаны аян.

Өйткені, ол-қазақ баласының саясат, мәдениет сатысына көтерілгендігін айғақтай отырып, ендігі жерде ұлт ретінде дербес өмір сүруге, өзге елдермен терезесі тең халық ретінде азат күн кешуге болатындығына әлеуметті сендіре алған жаңашыл қозғалыс еді. Оның жарқын әрі бұлтартпас айғағы-тәуелсіздіктің қарсаңында Алаш идеясының қайтадан жаңа күшпен жаңғыруы. Ес жиіп, етек жапқан бүгінгі күнде алаштың идея саналы қазақ баласын, елжанды азаматтарды қайтадан баурап алуда. Мұның басты себебі-Алаш қозғалысының ең ұлы мақсаты-ұлттық тәуелсіз мемлекет құру идеясымен сабақтасып жатқанында.

  1. Жаңа тақырып бойынша топтар алдын-ала берген тапсырма бойынша өз презентацияларын қорғайды.

«Алыстан алаш десе ,

аттанамын,

Қазақты қазақ десе,

Мақтанамын,

Болғанда әкем-қазақ,

шешем-қазақ,

Мен неге қазақтықтан

сақтанамын.» М.Дулатов дегендей келесі сөзді оқушыларға беремін:

Оқушылар жоба қорғайды:

-Алаш автономиясы, «Алаш» партиясы

-«Алаш Орда» халық Кеңесі

-Алаш қайраткерлері

4. Бекіту Тест -15 сұрақ Кесте толтыру

5. Қорытынды

Түпкі мақсат үшін.

Түбегейлі тірлік үшін

Түптің-түбінде келетін

Тәуелсіздік үшін-

Алаштың арыстары

арыстанша арпалысты...

6. Бағалау

7. Үйге тапсырма



1.Алаш партиясының бағдарламасы:

I. II.III.IV.V.VI.VII. VIII IX. X.

2.Саяси және қоғамдық партиялар. Кестені толтыр.


Құрылған уақыты

Жетекшілері

Саяси ұйымдардың атауы

Орналасқан жері







«Жас қазақ»




1917ж.







Меркіде




Әлжанов Көлбай Тоғысов




Омбы

1917ж. шілде







Семей

3. Сәйкестендіру:

1.«Қазақ» газеті 1. Кадет партиясы

2.»Свободная речь» 2.»Үш жүз» партиясы

3.К.Тоғысов 3.»Алаш» партиясы

4.Орман шаруашылығының 4. М.Шоқай институты

5.»Шура и Ислам» 5.Ә.Бөкейханов



Тест 11 б класс. Тема: Автономия Алаш , правительство «Алаш Орда»

1.Алашское движение, ведущее свое начало с 1905года, превратилось в партию после: А) Роспуска Государственной Думы В) Разгрома восстания 1916года С) Октябрьской революции Д) Февральской революции Е) Гражданской войны

2. Вся исполнительная власть в Автономии казах-киргизских областей Алаш принадлежала: А) Временному правительству В) Центральному исполнительному комитету С) Мусульманскому шуро Д) Алаш-Орде Е) Советам народных депутатов

3. Решение о ликвидации Алаш-Орды принято: А) 9 марта 1919года В) 29 марта 1923г. С) 19 марта 1921г. Д) 9 марта 1920г. Е) 19 марта 1922г.

4. После Февральской революции 1917г. Лидеры движения « Алаш» стремились к: А) Установлению ханской власти В) Восстановлению монархии С) Установлению демократии Д) Созданию национальной автономии Е) Получению независимости

5. Дата образования партии «Алаш» : А) июль 1917г. В) октябрь 1917г. С) июль 1919г. Д) октябрь 1920г. Е) июль 1916г.

6. Лидерами партии «Алаш» были А) А.Букейханов и А.Байтурсынов В) М.Шокай и М.Дулатов С) М.Жумабаев и М. Тынышбаев Д) М.Жумабаев и Ш.Кудайбердиев Е) М.Тынышбаев и М.Шокай

7. Печатный орган партии «Алаш» назывался: А) «Туркестанский курьер» В) «Степной край» С) « Казах» Д) «Айкап» Е) « Семипалатинский листок»

8. Городом, в котором пребывало правительство «Алаш-Орда» являлся: А) Уральск В) Семипалатинск С) Омск Д) Кзыл-Орда Е) Оренбург

9. Общеказахский съезд, создавший казахскую политическую партию Алаш, состоялся 21-26 июля 1917года в городе: А) Семипалатинск В) Омске С) Оренбурге Д) Уральске Е) Верном

10.Кто составлял социальную основу алашского движения в начале 20века? А) Интеллигенция, отражавшая интересы степной элиты В) Шаруа С) Рабочие Д) Представители городской демократии Е) Все перечисленное

11. Назовите общественного деятеля ученого-энциклопедиста, одного из лидеров алашского движения, врача, одного из руководителей Уйльского Оляята: А) Акбаев Жакып В) Досмухамедов Халел С) Дулатов Мыржакып Д) Бабаев Юсуп Е) Асылбеков Абдолла

12. На каком съезде и где было образовано правительство Алашской автономии «Алаш-Орда»: А) 4 чрезвычайный Туркестанский Мухтариат в Коканде В) 1 Всероссийский мусульманский съезд в Москве С) В декабре 1917г. В Оренбурге 2-ой Всеказахский съезд партии Алаш Д) В июле 1917г. Первый Всеказахский съезд Е) 2-ой Всероссийский съезд Советов в Петрограде

13. Кто был избран председателем правительства Алаш? А) А.Байтурсынов В) М.Шокай С) А.Букейханов Д) М.Т ынышбаев Е) М.Дулатов

14. Сколько мест предоставлялось во Временном Народном Совете « Алаш-Орда» русским и другим народам, живущим среди казах-киргизов? А) 25мест В) 10 С) 15 Д) 18 Е) 20

15.Что показало выборы, прошедшие в Казахстане в ноябре 1917-январе 1918года в Учредительное собрание? А) Абсолютное большинство казахских трудящихся разделяет программные требования партии « Алаш» В) Партия «Алаш» не пользуется поддержкой масс С) Абсолютное большинство трудящихся поддерживает большевиков Д) Что поддержкой трудящихся пользуются эсеры. Е) Подавляющее большинство поддерживало мусульманских лидеров.

Тест 11а сынып. Тақырып: Алаш автономиясы. « Алаш-Орда» үкіметі

1.1917ж. Орынборда желтоқсанда өткен Жалпықазақ съезінде құрылды: А) Түркістан АКСР-і В)Түркістан автономиясы С) Қазақ АКСР-і Д) Қырғыз АКСР-і Е) Алашорда Уақытша Халық Кеңесі. 2. «Алашорда үкіметіне» төраға болып сайланды: А) Ә.Бөкейханов В) Т.Рысқұлов С) М.Шоқай Д) С.Қожанов Е) А.Байтұрсынов 3.Алашорда автономиясының орталығы болып жарияланған қала: А) Ақмола В) Алматы С) Қостанай Д) Семей Е) Орынбор 4. Алашорда Уақытша Халық Кеңесі мүшелерінің саны: А) 10 В) 15 С) 20 Д) 25 Е)30 5. Алашода Уақытша Халық Кеңесінде қазақ-қырғыз арасында тұратын орыс және басқа халықтарға берілген орын: А) 10 В) 15 С) 20 Д) 25 Е) 30 6. Алаш партиясы құрылды: А) 1914ж. В) 1913ж. С) 1915ж. Д) 1917ж. Е) 1916ж. 7. Алаш партиясы бағдарламасының жобасы жарияланды: А) «Еңбекші қазақ» газетінде В) «Қазақ» газетінде С) «Айқап» газетінде Д) «Ұшқын» Е) «Алаш» 8. 1917 жылы қазақ халқының дамуының балама жобасын ұсынған партия: А)кадеттер партиясы В) алаш партиясы С) Меньшевиктер Д) Федералистер партиясы Е) Эсерлер 9. «Алаш» партиясының бағдарламасындағы бөлім саны: А) 7 В) 9 С) 8 Д)10 Е)6 10. Алашорда үкіметінің құрылған жылы: А) 1916ж. В) 1917ж. С) 1918ж. Д)1920ж. Е)1905ж. 11. Алашорда үкіметінің Батыс бөлімшесі орналасты: А) Оралда В) Қаратөбеде С) Семейде Д) Жымбитыда Е) Қызылордада 12. Қазақ депутаттары Кеңестерінің Ақмола уездік съезі Алаш-орда автономиясын теріске шығарған қарар қабылданды: А) 1917ж. қараша В) 1917ж. қазан С) 1917ж. желтоқсан Д) 1918ж. наурыз Е) 1918ж. сәуір 13. Кеңес өкіметінің 1918ж. көктеміндегі Алашордаға қарсы күресі басталды: А) Алашорданы таратты В) Алашорданың басшыларын тұтқындады С) «Қазақ» газетін жапты Д) Алашорданы кеңестерге бағындырды Е) Алашордамен қарулы күреске шықты. 14. Алашорда үкіметі Кеңес өкіметіне қарсы бірікті: А) Антанта империалистерімен В) Атаман Анненковпен С) Колчак армиясымен Д) Ақгвардиялық «Сібір үкіметімен» Е) Атаман Дутовпен 15. Алашорданы тарату туралы шешім қабылданды: А) 1920ж. 9-наурызда В) 1919ж. 20-наурызда С) 1920ж. 11-желтоқсанда Д) 1920ж. 2-қыркүйекте Е) 1919ж. 18-ақпанда

c:\users\user\pictures\2013-11-30\037.jpg

Султангалиева У.К



c:\users\user\pictures\2013-11-30\020.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\021.jpg

11 сынып оқушылары



c:\users\user\pictures\2013-11-30\022.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\023.jpg

c:\users\user\pictures\2013-11-30\026.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\024.jpg

Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин- ағартушы ғалым.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік- оқушыларға Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру, өнегелі өмірімен таныстыру.

Тәрбиелік- балаларды ұлтжандылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Дамытушылық- Ұлы ағартушы жайында оқыған, білгендері арқылы ойларын қорытындылауға талпындыру, танымдық қабілеттерін дамыту.

Көрнекілігі: интертақта, Алтынсарин портреті, кестелер.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Зымыран сұрақтары. «Автор орындығы»



  1. Қай жылы дүниеге келді

  2. Шын есімі

  3. Шоқанның анасы (Зейнеп)

  4. Шоқанның нағашысы кім? (ағасы Мұса, атасы Шорман)

  5. Шоқанның әжесі (Айғаным)

  6. Бауырлары (Сақыпкерей, Мақы, Махмұт)

  7. Арғы атасы кім? (Абылай)

  8. Кадет корпусында оқыған жылдары

  9. Кадет корпусында бірге оқыған досы (Потанин)

  10. Қазақстанның орталық шығыс бөлігін Жетісу, Тарбағатай өлкесін аралауы (1854)

  11. Қырғыз еліне, Жоңғарияға, Құлжарға саяхат жасауы (1856)

  12. Қашқарияғасаяхат (1858- 59)

  13. Петербургте болады (1859)

  14. Омбы қаласында «Сот реформасы туралы жазбалары» еңбектерін жазды (1863)

  15. 14. Черняев экспедициясы (1864) Бекіту. «Егер Шоқан қазақ арасында оқушы қауым тапса өз халқының данасы, өз елінің әдеби көркеюіне сөзсіз бастаушы болар еді» Потанин сөзімен аяқтаймын.

Оның арманы Европа мәдениетін өз халқының тілегіне қабыстырып, өз елін сақтап қалу болды.

Жаңа сабақ.

Ы. Алтынсарин- ағартушы ғалым.

Сөзжұмбақ шешу арқылы сабақ тақырыбын ашамын.

Балғожа сөзі:

Үміт еткен көзімнің нұры- балам

Жаныңа жәрдем берсін хақ тағалам.

Атаң мұнда анаңмен есен- аман

Сүйіп сәлем жазады бүгін саған.

(Балғожа туралы бірер сөз)

Өмірбаяны.


1850- 1857

Орынбордағы қазақ- орыс мектебінде оқып, 1857 тжылы бітіріп шығады. Мектептен кейін екі жыл өз елінде тілмаш болып қызмет етеді

1859ж.

Орынбордағы шекаралық комиссияға тілмаш болып орналасады.

1860ж.

Мектеп ашу мақсатымен Торғайға келеді.

1864ж. 8 қаңтар

Торғайда алғашқы Ыбырай мектебі ашылды

1876ж.

Петербург, Қазан қалаларына барады, орыстың ағарту жұмысының жүйесімен танысты. Осы жылы «Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазуға кірісті.

1879ж.

Орынборда «Қазақ хрестоматиясы басылып шықты.» торғай облысының мектептерінің инспекторы болды.

1879- 1883ж.

Торғай облысының төрт уезінде (Торғай, Ырғыз, Троицк Ақтөбе) жаңа мектептер ашады.

1883ж.

Торғай қаласында қолөнер мектебі ашылды.

1886ж.

Орскіде тұңғыш мұғалімдер мектебін ашты.

1887ж.

Ырғызда тұңғыш қыздар мектебін ұйымдастырды.

1889ж.

48 жасында өкпесіне суық тиіп қайтыс болады.

Аудармалары

Л. Н. Толстой, Ушинский, И. Крылов, И. Б. Паульсон

ІІ. Топтастыру.

Ы. Алтынсарин: ғалым, ақын, ағартушы тілмаш, инспектор, аудармашы, педагог, жазушы.



ІІІ. Салыстыру. Венн диаграммасы.

Ыбырай

Ортақ ұқсастықтары

Шоқан

ұстаз

халық үшін еңбек етті

Ғалым

аудармашы

ұлтжанды

Саяхатшы

Оқулық авторы

аудармашы

Суретші

Сабақты орыс мектебі үлгісінде жүргізді

Орыс достары болды

Барлаушы




Екеуі де атақты адамдар отбасынан шыққан

географ




Еңбек жазды




ІV. Ұлылар айтқан сөздер арқылы Ы. Алтынсариннің өмір жолымен, мақсат- мұратымен салыстыру.

  1. Кімде- кім басқалардың бақытын ойлап, өз ғұмырын сарп етсе, оның жаны әсемдікке бөленіп, жұлдызы жанады. (В. А. Сухомлинский)

  2. Адамдық борыш ат үшін,

Барша адамзат қамы үшін.

Серт бергем еңбек етем деп

Алдағы атар таң үшін (Ш. Құдайбергенұлы)

V. «Ой толғаныс» «Бес жолды өлең»

1. Зат есім. Ыбырай.

2. Сын есім. Білімді, қабілетті

3. Етістік. Жазады, оқытады

4. Төрт сөзден сөйлем құрау. Ыбырай- балалар әдебиетінің атасы.

5. Синоним.

VІ. Сонымен Ыбырай қай жылы дүниеге келген?

1850- 1857ж. өмірінде қандай жағдай болды?

1859ж. Орынбордағы шекаралық комиссияға тілмаш болып орналасады.

1860ж. Торғайға келеді.

1864ж. Арман еткен мектебі ашылады.

1879ж. не болды? (инспектор)

1879- 1883ж. Торғай қаласының төрт уезінде жаңа мектептер ашты.

Келешекке сенімі мол Ыбырай өзі орындай алмаған істерді жастар орындайды деп сенді.

Біз надан боп өсірдік,

Иектегі сақалды.

“Өнер – жігіт көркі” деп,

Ескермедік мақалды.

Біз болмасақ, сіз барсыз,

Үміт еткен достарым,

Сіздерге бердім батамды!..- деп келесі жастарға зор үміт артқан.

«Елге жасаған еңбек, халықпен бірге жасайды » дей келе, сабақ Ыбырай Жақаевтың пікірімен қорытылады: «Гүлдер солып, жұлдыздар сөніп, адамдар өмірден кетіп жатады. Бірақ адамзаттың бір ерекшелігі сол- одан із қалады, сөз қалады»



VІІ. Бағалау.

VІІІ. Үйге тапсырма.
c:\users\user\pictures\2013-11-30\056.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\051.jpg
c:\users\user\pictures\2013-11-30\038.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\048.jpg
c:\users\user\pictures\2013-11-30\054.jpg c:\users\user\pictures\2013-11-30\047.jpg

Кажғалиева Г.А. 10 сынып оқушылары



c:\users\user\pictures\2013-12-10\002.jpg

Тюлеген

c:\users\user\pictures\2013-12-10\004.jpg

c:\users\user\pictures\2013-12-10\001.jpg

Тюлегенова Г.З. 8 сынып оқушылары

School Uniforms

UserAims:

1. To develop the pupils’ ability in speaking English;

2. To consolidate studied vocabulary and grammar;

3. To bring up a well-educated person;



Visual aids:

an interactive board, pictures, table cards.

The course of the lesson:


  1. Organization moment.

  2. Greeting; talk with a pupil on duty.

  3. Warm up

I have some questions for you about our school.

1. What can you say about our school?

2. Who is the principal of our school?

3. What subjects do you study?

4. What subjects do you like best of all?

5. Do you have to wear a school uniform?



  1. Checking up the homework:

Now let’s check your homework. You must prepare a presentation on theme “British School”.

Let’s look at the interactive board and listen to Mariya.

(Presentation “British School” is enclosed)


  1. Consolidation of the previous lexical material:

Group work What do you know about British schools?

Mark the following statements true or false.



  1. School day starts with assembly.

  2. British pupils go to school on Saturday.

  3. There are schools only for boys and only for girls in Britain.

  4. Children of your age can go to a grammar school in England.

  5. A school year in Britain has four terms.

  6. The marking system in Britain is similar to that in Kazakhstan.

  7. Science includes chemistry, physics, biology and mathematics.

  1. Presentation of a new material.

At our school all pupils have to wear school uniforms and let’s introduce with some interesting facts on this theme. Look at the interactive board, please.

A uniform is a set of standard clothing worn by members of an organization while participating in that organization's activity. Modern uniforms are worn by armed forces and paramilitary organizations such as police, emergency services, security guards, in some workplaces and schools.
Dress code
a standard of dress established for a given environment, as in the military, in a school or business, or in a cultural group

(Presentation “School Uniform” is enclosed)



  1. Making survey.

1.Our survey

1.Do you wear school uniform?

2.Is it neccesary to have a uniform at school?

3. Does the school uniform help to solve a problem of a social inequality?

4.Can school uniform be fashionable?

5.Can school uniform save your parents’ money?



2.Discussion

Language Support



Giving opinions

I think...

I guess...

I suppose...

In my opinion...

I agree that...

  1. Work with the textbook.

  1. Read the text Ex 13 p111-112

  2. Complete the table Ex 11 p 111

What are the advantages and disadvantages of wearing a uniform at school?

Writing advantages on the interactive board



Advantages

Disadvantages

1.It gives common identity to the school




2.Students look smart when they are all together.




3.Some parents can save their money






  1. Giving home task: Ex 11 p 111 ( writing about disadvantages of wearing a uniform)

  2. Evaluation.

  3. The lesson is over. Good-bye!

c:\users\user\pictures\2013-12-10\006.jpg

c:\users\user\pictures\2013-12-10\007.jpg

Сабақ тақырыбы: Сан есім туралы түсінік. Дара, күрделі сан есімдер.

Мақсаты: 1.Сөз таптары, оның ішінде сан есім туралы түсінік беру.Оның құрамына қарай дара және күрделі түрлерін ажырата білуге дағдыландыру.2.оқу ,жазу, талдау машықтарын қалыптастыру, салыстыра білу дағдыларын қалыптастыру; Сыни тұрғыдан ойлауға төселдіру. 3. Еңбекті сүйуге, мейрімді болуға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Саяхат сабақ.

Сабақ әдісі: ой шақыру, баяндау, сұрақ-жауап, іздендіру, салыстыру, талдау.

Пәнаралық байланыс. Әдебиет, математика,орыс тілі.

Сабақ барысы:

Тыңдаңыздар, тыңдаңыздар, 1 жолдан сөз табы бағытындағы 3 ші жүрдек пойызы қазақ тілі еліне жүргелі тұр, сақ болыңыздар! Сәтті сапар, жас жолаушылар!

Жол серік сөзі: Саяхатқа шығар алдында мұғалімдеріңіз сіздерлі туған күндеріңе орай топқа бөліп, 4 вогонға жайғастырған болатын. Олай болса, жол ұзақ жол қысқартайық. Жылдың төрт мезгіліне арналған қай ақынның өлеңі бар?

---- А.Құнанбаевтың

------- Абай аталарыңның өлеңін өздеріңіздің туған жыл мезгілдеріңізге орай мәнерлеп жатқа үзінді оқып берсеңіздер жақсы болар еді?

------- Өлеңдер оқылады. Сендер білетін сын есімдер осы өлеңде бар ма?

Жолсерік және жолаушылар жолдағы Жандосты бүгінгі туған күнімен құттықтайды және тәтті торт пен қара күрең шәй сыйлайды.

ән: «Туған күн» хор

Пойыз даусы...... Құрметті, жолаушылар! Сөз таптары бағытындағы 3 ші жүрдек пойызы қазақ тілі еліне келіп тоқтады. Пойыздың тоқтау уақыты 4 минут. Осы уақыт ішінде ......... Хабарлама келеді.

Хат. Құрметті жолаушылар! Егер бүгінгі қазақ тілі сабағынан өтетін тақырыпты білгілерің келсе, алдымен менің отбасымды зерттеңдер. Сәлеммен Сұрақбай аталарың!

Ал ,Сұрақбай ата отбасы туралы деректі қайдан табамыз? Әрине, алдарыңызда тұрған ноотбукка жүгінеміз. Ноотбуктан Сұрақбай ата файлын ашамыз. Сөзжұмбақ шешеміз.

1.Бүгін нешесі? 2.Неше сабақ болады? 3. Нешінші оқу? 4. Бүгін орыс тілі нешінші сабақ? 5.Ашық сабақта «Неше қырлы, неше сырлы болуға тырысасыңдар?» 6. Олай болса, білекті бірді жығар мақалды жалғастыр.

Біліміздің арқасында Сұрақбай ата сұрақтарына жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын білдік. Дәптерлерізді ашып ,күн жадысын, сабақ тақырыбын жазып қойыңыздар.

Поезд даусы: Поезд ішіндегі радиодан ертегі тыңдаймыз .

Ерте, ерте ертеде ешкі жүні бөртеде Сан есімнің өзі, екі ұлы, алты қызы болыпты. Ұлдарының аттары Дара және Күрделі .Бірінші ұлы Дара бір ғана түбірден (негізгі, туынды) тұратын сөздер айтады. Мысалы: бес, жүз, мың, отыз, ондаған, жетеу, сегізінші деп аз сөйлегенді ұнатады. Ал, Күрделі ұлы есіміне сай тілге бай бір сөз айтқанда кемінде екі сөзден құрап айтады екен. (он бес, екі мың, жүз екі, үш-үштен, бес- алты, онға жуық, екіден бір) Алты қызы да қазіргі таңда тұрмысқа шығып, Сан есімнің өрісін кеңейтіпті. Қазақта «қыз өрісің» деп бекерге айтпаған. Бір қызығы 6 қызының аттары: есептік, реттік, жинақтық, топтау, болжалдық, бөлшектік аталып, бәрі де әкелерінің атағын сақтап қалған. Мысалы: Есептік сан есім, реттік сан есім, жинақтық сан есім, топтау сан есім, болжалдық сан есім, бөлшектік сан есім. Қыздарының тұрмыс жағдайын болашақта айтармынӘкесінің атқаратын қызметі негізінен анықтауыш екен. Өмірінің қажеттілігіне қарай бастауыш, толықтауыш, пысықтауыш, баяндауыш қызметтерін де атқарып жүреді екен.

Мұғалім сөзі:Сұрақ – Осы ертегіден не ұқтыңдар.? Сан есімге мінездеме бер. Ереже шығар.



Ереже: Заттың санын, мөлшерін, ретін білдіріп, қанша? неше?нешеу? нешінші? тәрізді сұрақтарға жауап беретін сөз табын сан есім дейміз.

Венн диаграммасын пайдаланып дара мен күрделі сан есімді салыстыр.

Дара( 1ғана түбірден негізгі, туынды бес, алты)

Күрделі( кемінде екі сөзден мыс: он бір)

Ортақ қастеті сан есім.

Пойыз даусы...... Құрметті, жолаушылар! Сөз таптары бағытындағы 3 ші жүрдек пойызы «Оқулық» бекітіне 5 минут кідірісжасайды. Осы уақыт ішінде біз оқулығымыздағы тапсырмаларды орындаймыз.

«Күз» тобы 156-жаттығу. «Жаз» тобы 158-жаттығу. «Көктем» » тобы 157-жаттығу. «Қыс» тобы 159-жаттығу.

«Шығармашылық» бекетіне 3 минут тоқтайды.Барлығымыз интер белсенді тақтаға қараймыз. Онда мынадай шығармашылық жұмыс ұсынылған:

Таңбамен жұмыс: тү+1( түбір); К+2+л (кекіл); К+3+шік ( күшіік);

7+К ( жетік); 8+ көз ( сегізкөз); 9+ құмалақ ( тоғызқұмалақ);

Біздің сыныпта тоғызқұмалақ үйірмесіне қанша оқушы қатысады?(6) дара ма?, күрделі ме?

Жуырда Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні аясында өткен аудан аралық «Тоғызқұмалақ» жарысында біздің топ нешінші орынды иеленді?( екінші) дара ма?, күрделі ме?

Жалпы саны қанша топ қатысты ? (22-топ) ) дара ма?, күрделі ме?

«Мақал» бекетіне 2 минут тоқтайды. Мақалдан сан есімді табу.

1.Анаңның қарызын , Меккеге үш арқалап апарсаң да құтылмайсың.

2.Бес саусақ, бірдей емес.

3.Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

4.Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді.

«Жұмбақ -жаңылтпаш» бекетінде 7 минут аялдаймыз.

Ана тілін сүйеміз. Орыс тілін білеміз. Математика сабағын, Есептеп қазір көреміз.

1.Тапсырма:12 ағайын бірінен соң бірі жүреді,

Бірақ тапайтынын біледі.( айлар) (күз мезгілі орындайды)

2. Жеті бауыр туыспыз,

Атымыз өзге демесең,

Жұмған жұдырық уыспыз. ( аптаның жеті күні) 2 тапсырма: Біз қаншадамыз?

Үлкеніміз Мүсілімнен ( көктем мезгілінде дүниеге

Дәл екі жас кішімін (я) келгендер орындайды)

Бойы озып тұрғанмен,

Үш жас кіші Нұрлан (меня)

Нұрланның дәл жарым жасын,

Жасымыздың (все) қоссаң ,

Қырық үш дер ең жаңылмастан.

Көп ойланбай, ал, сана(мы)

(Каждый из нас) (сколько нам)?

Үлкеніміз Мүсілімнен

Дәл екі жас кішімін мен

Бойы озып тұрғанмен,

Үш жас кіші Нұрлан менен

Нұрланның дәл жарым жасын,

Жасымыздың бәрін қоссаң ,

Қырық үш дер ең жаңылмастан.

Көп ойланбай, ал, сана біз

Әр қайсымыздың жасы нешедеміз?

3 тапсырма:(У нас) (сколько) мысық бар? (Жаз мезгілі)

(У нас) (сколько) күшік бар ?

( У меня) де бар-бір мысық,

(Уменя) де бар көк күшік, ( Утебя) мүлде жоқ күшік.

( У меня): ( сколько) мысық бар?

(У нас) : (сколько) күшік бар?

Шешуін тез таба алсаң,

(Ты) ( моего) күшігімді ал!

Бізде қанша мысық бар?

Бізде қанша күшік бар ?

Менде де бар-бір мысық,

Мен де бар көк күшік,

Сенде мүлде жоқ күшік.

Менде: қанша мысық бар?

Бізде: қанша күшік бар?

Шешуін тез таба алсаң,

Сен менің күшігімді ал!

4 тапсырма: Бөлменің төрт бұрышы бар. (В каждом) бұрышта бір мысық отыр. Ал (у них) (перед каждым) алдында үш мысықтан отыр. Сонда (в этой) бөлмеде ( сколько) мысық бар?

«Халықтық өлшемдер» ойыны: Тақырыпқа байланысты ұзындық өлшемдері, қашықтық, салмақ, мезгіл және мерзім өлшемдерінің мағынасын жасырамын. Кім дұрыс айтпаса немесе бұрын айтылған сөзді қайталаса , ойыннан шығып қалады. Кім көп сөз, сөз тіркестерін сөйлемдер құрап айтса, тізбекте қалады.

Сабақты қорытындылау. Сан есімді топтастыру арқылы тірек сызба жазу, ережесін айту.

Сандық дара, күрделі негізгі, туынды ұғымды

білдіреді

Сан есім


Қанша, неше мөлшерін, ретін

Сан есімді орыс тілімен салыстырып көрсету.



Қазақ тілінде


Ортақ белгісі


Орыс тілінде


Сан есім

Заттың санын,

ретін мөлшерін білдіреді.

Мағынасына қарай 6-ға бөлінеді




Заттың санын

Білдіреді.

Сұрақтары қанша?

неше?



1.Имя числительное.

2 «Сколько, какой» сұрақтарына жауап береді.

3. Мағынасына қарай 4-ке бөлінеді.


f:\dcim\121___11\img_4940.jpg f:\dcim\121___11\img_4938.jpg

f:\dcim\121___11\img_4937.jpg f:\dcim\121___11\img_4934.jpg

Бактыгулова А.М. 6 сынып оқушылары

School


Aims:

  1. «Мектеп» тақырыбында алған білімдерін бекіту және толықтыру;

  2. Сан есім бойынша оқушылардың алған білімдерін жинақтау;

  3. There is /there are құрылымын, some, any есімдіктерін қолдану;

  4. Сөздік қорын молайта отырып,оқушылардың ойлау қабілетін дамыта отырып, тілге қызығушылығын арттыру;

Visual aids:

an interactive board, pictures, table cards.

The course of the lesson:


  1. Organization moment.

  2. Warm up

Let’s solve the riddles.

1. My house has 4 doors. I go in at 1. Then I come out at 3 doors at once. ( a shirt)

2. Five cupboards, but only 1 door, ( a glove)

3. I have legs 1-2-3-4.But I cannot walk across the floor. ( a chair)

III. Revision “Numerals”

Giving cards



  1. Find the right answer

10t, 10nis, some1, st1, h1y,100лик,ла100чка,40а

  1. Find the odd one:

  1. Three, hundred, five, sixth, two

  2. Thirty, twelve, six, first, four

  3. Six, sixty, ten, seven,

  1. Match the numerals:



First

Twenty

Third

Five

Twentieth

Nine

Fifth

One

Ninth

Two

Second

Three



  1. Using the tables you should make up words:

A pen, a book, a table, a chair, a desk, a window, a door, a blackboard

  1. A game. Make up words

6 six

2-Second

3 Three

4 four

2 two

11.eleven



SCHOOL

  1. Working on the theme

“School”

Activation of lexical material. Students draw the diagram on the theme “SCHOOL”



SCHOOL

A pen

Secondary school

Primary school To write A book


  1. Revision Sinquein

1 noun School

2 adjectives Interesting, clean

3 verbs: study, meet friends,count

4 words in the sentence: I study at school.



  1. New lesson Some information about British schools

An interactive board

  1. Doing written exersices Using the structure ‘there is /there are and pronouns some and any. Giving cards

Ex 1 p2 from the workbook

  1. Evaluation

  2. Home task topic on the theme “British schools”

f:\dcim\121___11\img_4962.jpg f:\dcim\121___11\img_4963.jpg

f:\dcim\121___11\img_4964.jpg f:\dcim\121___11\img_4966.jpg

f:\dcim\121___11\img_4970.jpg f:\dcim\121___11\img_4971.jpg

Сисенова К.Ж. 6 сынып оқушылары.



Бала жүрегі кішкентай күйсандық.

Ол сандықтың кілтін тапсаң ғана ашылады .

Мұғалімнің қолында әр кез сол кілт

жүру керек. М.Шаханов

http://klub-drug.ru/wp-content/uploads/2011/04/71964931_mka.jpg
ч. 1